Sıcak Çemik´te Güzel Bir Yatırım

Türkiye’nin zengin termal ve şifalı su kaynakları ile bilinen kenti Sivas sonunda bir beş yıldızlı otele kavuşacak. 

 

Çermik'te kurulacak olan turizm kompleksiyle artık Sivas termal turizmde istenilen payı elde edecek, Avrupa'daki yöre insanı artık uzaklara gitmek zorunda kalmayacak.

Projenin sahibi daha önce Siv-Yapı ve en son Bahçekent villaları projelerini yürüten Bilici İnşaat. Siv-Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Bilici, Hollandalı işadamı Fatih Gürcüoğlu ile ikili işbirliği anlaşmaları imzaladı.

İmza töreninin ardından konuşan Siv-Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Bilici "Bu proje Sivas ve bölgesinde termal bir kompleks projenin yapımı olacak. Mevcut projelerde Sivas'ımıza ilk defa yatırım amaçlı Türk kökenli yabancı bir yatırımcı girmiş oldu. Hollanda'da ciddi ve güvenilir bir firma olan Koç Şirketi ile ortak çalışmaktan son derece mutlu ve gururluyuz," dedi.

Mehmet Akif Bilici, devre mülk ve tatil köyünden oluşacak tesisn 3197 dönüm üzerine kurulacağını ifade etti.

Yatırımın Sivas için çok önemli olduğunu ifade eden Hollanda Sivaslılar Platformu Başkanı İbrahim Çitil "Bu, Avrupa'da yaşayan Türkler için önemli bir proje. Hollanda'da yaşlılık giderek artıyor. İnsanlar tedavi olmak için yerler arıyorlar," dedi.

 

Koç Sucukları Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Gürcüoğlu ise Sıcak Çermik ilçesindeki potansiyelin şu ana kadar kullanılamadığını belirtti ve "Bu termal projesi Sivas'ımız için bir şans olacaktır. Zira 10 bin kişilik misafirin kalacağı termal bölgenin bu proje ile önü açılmış olacaktır. Ben bu projeyi Hollanda kökenli Sivaslı biri olarak bir kazanım ve avantaj olaSivas’ta Sıcak Çermikle ilgili çok gündem oldu ve olmaya da devam ediyor. Burası Sivas için ve bölge için çok önemli bir yerdir çünkü. 

 

Sıcak Çermik, Sivas Belediyesi mücavir alanı dışında olduğu halde belediye tarafından 1960’lardan beri yatırım yapılmıştır. Belediye bu bölgeye iki kapalı bir açık havuz yapmış ve havuz ve çevresine kurulan mevsimlik çadırlarla kaplıcadan yararlanılmıştır.

Daha sonra yine belediye tarafından buraya otel yapılmış ve kullanım açılmıştır.2011 yılı içerisinde de bu otellerin belediye tarafından bakımı yapılmıştır.

Bundan başka Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinin bir fizik tedavi merkezi bulunmaktadır.

Yani Sıcak Çermikte şu anda belediyeden başka kimsenin teşebbüsü bulunmamaktadır.

Şu anda burada devlet yatırımının dışında başka bir yatırım bulunmamaktadır.

Geçtiğiz yıllarda bölgenin kendilerinin alanında olduğunu mahkeme kararıyla tespit ettirmiş ve mevsimlik kurulan çadırlara engel olmuş ve alternatif olarak ta bir şey önermemişti.

Bundan başka girişimlerde olmuş ancak sonuç alınamamıştı.

Şimdi ise Bilici Mutfak adıyla faaliyet gösteren şirket Sıcak Çermik’te “Bilici Termal”adıyla bir yatırım başlatmıştır.

Öncelikle bu yatırımın hayırlara vesile olmasını dilerim. Yıllarca konuşulan ancak bir arpa boyu yol alınmayan yatırım planları nihayet ete kemiğe bürünmüştür. Girişimcileri kutlamak isterim.

Sivas hiçbir alanda çıkış yakalamayıp sorumluluk topu elde ele dolaşırken nihayet biri topu elinde tutma cesareti bulabilmiştir. 

Adını vermekte bir mahsur da görmüyorum çünkü reklam olacak bir durumda söz konusu değildir çünkü bundan başka yatırım da yoktur. Ayrıca reklam olmasında da bir beis yoktur. Keşke reklam olsa da birileri bizde varız dese.

Öncelikle kısaca yapılacak olan bu yatırımın ayrıntıları ile ilgili bilgi verelim. Şu anda devre mülk satışı yapılan projede 1+1 den başlamak üzere 139 adet daire bulunacak ve 15 er günlük devre mülkler olarak satışa sunulacaktır.

Konuyla ilgili bir başka husus ise yapılacak tesislerin benzerleri arasında da öne çıkacak birçok özelliğe sahip olmasıdır. Projenin diğer projelerden farklı olarak Doğal ışıklı aydınlatma, çapraz doğal havalandırma gibi özelliklerde bulunmaktadır. Projede tatil köyü, Oyun salonları, market gibi birçok ana ve yan tesisin de bulunması planlanmıştır.

Destekten çok engelin, teşifikten çok yol caydırmanın olduğu ilimizde böyle bir girişim Sivaslı olan var Sivas’ta yaşayan biri olarak beni çok heyecanlandırmıştır.

İnsanımız 700 kilometre mesafedeki Afyon’a taşınmaktan bir nebze olsun kurtulmuş olacaktır. Sakın yanlış anlaşılmasın isteyen Afyon’a da gidebilir oradan da mülk edinebilir oradaki termalden de yararlanabilir ancak olayın bizi üzen tarafı burnumuzun dibinde böyle bir kaynak varken yatırım olmamasından dolayı insanları başka yerleri tercih ediyor olmasıdır.

Sivas Sıcak Çermik çok büyük bir karayolunun kenarında bulunması Sivas-Ankara hızlı tren hattının da yakınından geçecek olması, önünden bir ırmağın geçiyor olması… Gibi birçok sebeplerden dolayı bir cazibe merkezi olmalıdır aslında. Bu fırsat uzun bir zaman heba edilmiştir.

İnsanlar günümüzde gezmek için bahane aramaktadırlar. Birçok insanın gelir düzeyi, alım gücü ve yaşam standardı çok değişmiş ve yükselmiştir. Dolayısıyla tatile gitmek ve dinlenmek eskisine oranla çok daha kolay olmuştur. Eğer talep olurda karşılığında arz olmazsa o talep kendi yolunu bulur sizde seyredersiniz.

Buraya kadar her şey güzel. Projenin içerisinde devre mülklerin bulunması gayet yerinde ve de gelir getirici bir durumdur. Projenin içerisinde var mı bilmiyorum sağlıklı bir bilgi alamadım basında da yeterince bilgi yok bir otelin bulunması gereğidir.

Siz ben önce devre mülk satıp nakde dönüştüreyim otel tamamlanmadan gelir getirecek bir tesis değil daha sonrada oteli yaparım diyebilirsiniz ancak otel büyük bir ihtiyaçtır.

Takdir edersiniz ki herkes devre mülk alamaz ve ya almaz. Devre mülk bir mülke belli günlere has olmak üzere sahip olmanız demektir, dayalı döşeli bir dairedir ve siz edinmiş olduğunuz dönemde buradan yararlanırsınız.

Ancak devre mülk almamışsanız başta konaklama olmak üzere hiçbir hizmetten yararlanmazsınız. Bunun in daha öncede üzerinde durduğumuz kongre turizmi, spor turizmi gibi etkinliklerin olabilmesi içim otele ihtiyaç vardır.

Otel ve müştemilatında yer alacak kongre salonları, spor salonları ile bir cazibe merkezi olacaktır. Kamu kurumları, şirketler bu otele gelerek çalışanlarına, muhatapların çeşitli eğitimler verecekler veya dinlenmelerini sağlayacaklardır.

Çeşitli spor kulüpler bu raya gelerek kamplar yapacaklardır. Bunları8n olabilmesi için tesisin olması gerekir. 

Büyük ve geniş düşünmek gerekmektedir. Bunu yalnız bu yatırım için değil bundan sonra yapılacak olan yatırımlar içinde söylüyorum.

Benim derdim Sivas’ın gelişmesi, Sivas’tan paranın başka yerlere gitmemesi ve başka illerden buraya girdinin sağlanmasıdır. Devre mülk falan da almış değilim.

Sonuç olarak bu girişim beni çok mutlu etmiştir. Sivaslının doğal refleksini göstererek bunun benzer yatırımlar için teşebbüse geçeceğini düşünüyorum ki bu harika olacaktır. 

Sivas’ta bir şeylerin değiştiği gibi bir kanaat oluşmaya başlıyor sanki umudu bile beni mutlu ediyor. Nerde iş varsa, girişim varsa, teşebbüs varsa orada insanlar huzurludur.

İşin, ekmeğin, yatırımın olmadığı yerde, sıkıntı problem vardır ve daha kötüsü emeğin sömürüsü vardır. Geçenlerde iki kişin konuşmasına kulak misafiri oldum. Biri diğerine ne iş yaptığını soruyordu, o da şoför olduğunu söylüyordu, diğeri maaşını sordu, o da 600 TL aldığını söyledi. Düşünebiliyor musunuz? Akşama kadar direksiyon başında olacaksınız ve günlük sadece 20 TL lik bir geliriniz söz konusu olacak ne kadar acı bir durum. 

 

Siz ekmeği büyütmezseniz olacak budur ve daha kötüsüdür. Çalışmaktan, üretmekten başka çaremiz yoktur. Avare kasnak yazın cıbıllar parkında kışın Çerkez’in Kahvede dönmeye devam ederse sıkıntıdan kurtulamayız.ak değerlendiriyorum," şeklinde konuştu.